Światło i kolor w Twoim wnętrzu

Świat na zewnątrz a Twoje wnętrze

Lato dobiega końca, wakacje już się skończyły, a dni stopniowo stają się coraz krótsze … dla Twojego domu rozpoczął się właśnie nowy sezon!

Jesień to taka pora roku, kiedy siadamy na sofie przed kominkiem, otuleni ciepłym wełnianym kocem, i palimy świece. Zanim znajdziemy się w tej cudownej scenerii, mamy jeszcze czas na wykonanie sezonowej stylizacji domu.

Kolor we wnętrzu

 Wprowadzenie nowego koloru do wnętrza jest łatwe i robi wielką różnicę. Lecz, jaki kolor będzie wyglądał na Twojej ścianie najlepiej? Co należy uwzględnić, jeśli chodzi o naturalne światło? Te pytania otrzymuję regularnie, więc udzielę na tym blogu kilku pomocnych wskazówek!

światło tworzy barwę, dlatego też – zanim wybierzemy kolor – bardzo istotne jest, żeby zobaczyć z której strony świata światło pada do pomieszczenia.

blogpl

 

Światło północne

Światło wpadające od północy

Jeśli światło wpada do pomieszczenia od północy, należy wówczas unikać odcieni chłodnych.

Światło ma bowiem wtedy odcień niebieski, który łatwo wywoła efekt bardzo chłodny. Do pokojów wychodzących na stronę północną najlepiej jest wybierać kolory głębokie, ciemne i ciepłe, takie jak Keyan Copper i Ristretto. W ten sposób dodamy pomieszczeniu ciepła, którego w nim brakuje, gdyż światło słoneczne nie wpada tu bezpośrednio.

Jasne kolory również mogą dobrze tu pasować, pod warunkiem jednak, że wybierzesz je w odcieniu ciepłym.

blogpl2

światło wschodnie

Światło wpadające od wschodu

Jeśli Twój pokój skierowany jest na wschód, masz wówczas do czynienia ze zmienną kolorystyką.

Rano światło jest jasnoniebieskie, jednak później w ciągu dnia, może stać się cieplejsze i bardziej żółte.

Wybierz takie kolory, które odpowiadają barwie światła wpadającego do pokoju – tym wypadku w tonacji niebieskiej. Na przykład Nautique i  Blue Reef, które zapewnią piękną kompozycję koloru.

Równie dobrym wyborem będą dla takiego pokoju odcienie zielone i brązowe.

blogpl3

światło południowe

Światło wpadające od południa

Na szczęście większość domów buduje się w taki sposób, aby mnóstwo światła wpadało do nich od strony południowej. W tym wypadku istnieje wiele możliwości wyboru. Kolory chłodniejsze w odcieniach jasnych i bladych, takie jak Silk White lub Evening Shadow będą tu optymalnym wyborem. Biorąc pod uwagę fakt, że do takiego pomieszczenia wpada światło żółte, kolory te staną się naturalnie ciepłe.

Wystrzegaj się kolorów ciemnoczerwonych, które mogą stać się bardzo dominujące, ze względu na światło żółte.

blogpl4

światło zachodnie

Światło wpadające od zachodu

W tym wypadku kolor światła wpadającego do pokoju również będzie się zmieniał w ciągu dnia.
I choć rano ma ono raczej chłodny odcień, to później, po południu i wieczorem, będzie cieplejsze.

Szary i biały to piękne kolory bazowe, które mogą być używane z powodzeniem przy obu rodzajach światła. Jako akcent kolorystyczny możesz wybrać piękny pastelowy róż, taki jak np. Skin Powder. Kolor będzie świetnie reagował z chłodnym światłem porannym i ciepłym światłem wieczornym.

Wskazówki na temat kolorów
Kilka praktycznych wskazówek:

  • Biel może być używana we wszystkich pokojach, zwróć jednak uwagę na jej odcień. Jeśli światło wpada od północy, należy wybierać odcienie ciepłe, a jeżeli od strony południowej, można wybrać tony chłodniejsze.
  • Inna pożyteczna rada: zawsze przynoś ze sklepu próbniki kolorów, najlepiej w formacie A5 – A4, aby powiesić je w pokoju na ścianie. W ten sposób zobaczysz, jak dany kolor reaguje w ciągu dnia na światło w Twoim domu.

Dzięki tym wskazówkom, możesz przystąpić do dzieła. Życzę dobrej zabawy przy wybieraniu nowego koloru do Twojego wnętrza!

Blog prowadzony przez Marloes Nicolai, projektantkę wnętrz w Huys 91, pracującą dla marki Pure & Original.  www.pure-original.com

 

Advertisements

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s